1.03.2019. Prezidentin imzaladığı Fərmanın icrası ilə əlaqədar MBNP və AMFA-nın təşkilatçılığı ilə BOKT-larla təcili görüş keçirilmişdir!
Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin imzaladığı fiziki şəxslərin problemli kredit məsələlərinin həlli ilə bağlı əlavə tədbirlər barədə fərman dövlət başçısının kiçik və orta sahibkarlara diqqət ayırmasının təsdiqidir. Azərbaycan Mikromaliyyə Assosiasiyasının (AMFA) sədri Süleyman Kələşov bildirib ki, bu fərman bank olmayan kredit təşkilatlarını (BOKT) stimullaşdıracaq və bu təşkilatlara daha səmərəli və məsuliyyətli işləməyə kömək edəcək. Palatanın Bank olmayan kredit təşkilatlarına nəzarət İdarəsinin rəisi Xəyyam İsmayılov qeyd edib ki, bu Fərman kiçik və orta sahibkarlığın inkişafına təkan verəcək. Onun sözlərinə görə, bu fərman sayəsində ölkəyə xarici investisiya axınını artırmaq mümkün olacaq: Bu, həm də BOKT-ların təkrar maliyyələşməsində müsbət rol oynayacaq. Burada əsas məqsəd məşğulluğu artırmaq, həm də yeni kreditlərin verilməsini təmin etməkdir. Prezident İlham Əliyevin imzaladığı “Azərbaycan Respublikasında fiziki şəxslərin problemli kreditlərinin həlli ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında” Fərmanda göstərildiyi kimi Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası banklarla birlikdə bir ay müddətində fiziki şəxslərin xarici valyutada əsas məbləği 10 000 (on min) ABŞ dollarınadək, milli valyutada isə 17 000 (on yeddi min) manatadək olan kreditləri üzrə vaxtı keçmiş və bu Fərmana əsasən hər bir bank üzrə restrukturizasiya olunmalı kredit borclarının məbləğini və borcluların siyahısını müəyyən edərək, bu barədə Azərbaycan Respublikasının Prezidentinə, Azərbaycan Respublikasının Maliyyə Nazirliyinə və Azərbaycan Respublikasının Mərkəzi Bankına məlumat verməlidir. Bununla əlaqədar MBNP Rəhbərliyi bütün kredit təşkilatlarına qısa müddətdə fiziki şəxslərin problemli kreditlərinin həllinə dair Fərmanın icrası ilə əlaqədar yuxarıda göstərilən məsələlərin icrasını və ictimaiyyətlə düzgün kommunikasiyanın qurulmasını tapşırmişdir.

1.03.2019.С выполнением Указа, подписанного Президентом, ПКФР и АМФА организовали экстренное совещание с НБКО!
Подписанный Президентом Ильхамом Алиевым Указ о дополнительных мерах по решению вопроса проблемных кредитов физических лиц подтверждает, что Президент уделяет особое внимание субъектам малого и среднего предпринимательства.
Председатель Ассоциации микрофинансирования Азербайджана Сулейман Калашов сказал, что этот указ будет стимулировать небанковские кредитные организации (НБА) и поможет этим организациям работать более эффективно и ответственно.
Хайям Исмайлов, начальник отдела по надзору за деятельностью небанковских кредитных организаций, сказал, что этот Указ даст толчок развитию малого и среднего бизнеса.
По его словам, этот указ позволит увеличить приток иностранных инвестиций в страну, что также сыграет позитивную роль в рефинансировании НБКО. Основная цель здесь - увеличить занятость и предоставить новые кредиты.
Как указано в Указе «О дополнительных мерах по решению проблемных кредитов физических лиц в Азербайджанской Республике», подписанном Президентом Ильхамом Алиевым, Палата контроля за финансовыми рынками Азербайджанской Республики совместно с банками выпускает основную сумму физических лиц в иностранной валюте на срок до 10 000 (десяти тысяч) долларов США в национальной валюте. Необходимо проинформировать Президента Азербайджанской Республики, Министерство финансов Азербайджанской Республики и Центральный банк Азербайджанской Республики, определив сумму задолженности по ссуде и список заемщиков, подлежащих реструктуризации по каждому из счетов Банка в соответствии с Указом в 17 000 (семнадцать тысяч) манатов.
В связи с этим руководство МБНП поручило всем кредитным учреждениям решить вышеуказанные вопросы и наладить хорошие связи с общественностью в связи с выполнением Указа о разрешении проблемных кредитов физическим лицам.