Əsas səhifəHaqqımızdaXəbərlərKreditlərİstiqrazlarFiliallarHesabatlarƏlaqə
Aprelin 17-də Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası (MBNP), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Azərbaycan Banklar Assosiasiyası (ABA) arasında niyyət protokolu imzalanıb. Protokolu MBNP-nin idarə heyəti sədrinin vəzifəsini icra edən İbrahim Alışov, KOBİA-nın idarə heyətinin sədri Orxan Məmmədov və ABA-nın prezidenti Zakir Nuriyev imzalayıblar.
Kiçik və orta biznes (KOB) subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxışlarının genişləndirilməsi, onların maliyyə savadlılığının artırılması məqsədilə KOBİA, MBNP və ABA birgə əməkdaşlıq edəcək. Sənədə əsasən Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası, KOBİA və ABA KOB-ların maliyyələşdirilməsi üçün dövlət maliyyə dəstəyi və özəl maliyyə-kredit təşkilatlarında tətbiq edilən mövcud mexanizmlərin effektivliyinin müzakirə edilməsi üçün birgə konsultativ platforma yaradacaq, KOB-ların maliyyələşdirilməsində beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan innovativ və alternativ maliyyələşdirmə mexanizmlərinin tətbiqi imkanlarını araşdıracaq, KOB-ların qiymətli kağızlar bazarına çıxışının və müvafiq bazar alətlərindən istifadəsinin təşviqi istiqamətlərində birgə əməkdaşlıq edəcəklər.
İbrahim Alışov çıxışında son dövrlərdə qeyri-neft sektorunun təşviq edilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində ölkənin maliyyə bazarlarında nəzərəçarpan müsbət dəyişikliklər, "Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi" çərçivəsində KOB-ların maliyyə resurslarına və kreditlərə çıxışında səmərəliliyin artırılması istiqamətində atılmış addımlar və ölkənin müxtəlif regionları üzrə kreditləşmə səviyyəsi, həmçinin KOB-ların maliyyələşməsinin daha da stimullaşdırılması üzrə reallaşdırılan müxtəlif təşviqedici tədbirlər barədə məlumat verib. İ.Alışov bildirib ki, ölkə başçısı tərəfindən 2019-cu il fevralın 28-də imzalanmış "Azərbaycan Respublikasında fiziki şəxslərin problemli kreditlərinin həlli ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" Fərman ucuz maliyyə vəsaitləri hesabına bankların likvidliyini təmin edəcək ki, bu da öz növbəsində kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin ucuz maliyyə resurslarına çıxışını təmin etməklə iqtisadiyyatda yeni canlanmaya səbəb olacaq.
Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Z.Nuriyev niyyət protokolunun əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, kiçik və orta biznesin maliyyə əlçatanlığının inkişafı məsələlərinin müzakirə ediləcəyi yeni bir platforma formalaşdırılacaq ki, bu, həm dövlət, həm də kredit təşkilatları tərəfindən KOB-lara maliyyə dəstəyinin göstərilməsini təmin edən mövcud mexanizmlərin beynəlxalq təcrübəyə və sahibkarların ehtiyaclarına uyğun olaraq təkmilləşdirilməsinə imkan yaradacaq. Beləliklə, kiçik və orta biznes subyektlərinin maliyyə ehtiyaclarının öyrənilməsi, prioritet sahələrdə biznes fəaliyyətinin dəstəklənməsi və onların maarifləndirilməsi istiqamətində işlər daha da əlaqələndirilmiş formada həyata keçiriləcək.

17.04.2019. ПКФР АРМСБ и АБА будут тесно сотрудничать!
Протокол о намерениях был подписан между Палатой контроля финансовых рынков (ПКФР), Агентством по развитию малого и среднего бизнеса (АРМСБ) и Ассоциацией банков Азербайджана (АБА) 17 апреля. Протокол подписали Ибрагим Алишов, председатель правления МБНП, Орхан Мамедов, председатель правления SMEA и Закир Нуриев, президент АБА.
SMEA, MBNP и ABA будут сотрудничать в целях расширения доступа к финансовым ресурсам для малых и средних предприятий (МСП) и повышения их финансовой грамотности. Согласно документу, Палата контроля за финансовыми рынками, АРМСБ и АБА создадут совместную консультативную платформу для обсуждения эффективности государственной финансовой поддержки финансирования МСП и эффективности существующих механизмов в частно-финансово-кредитных организациях, внедрения инновационных и альтернативных механизмов финансирования на основе международного опыта финансирования МСП. изучит возможности для МСП сотрудничать в продвижении доступа к рынку ценных бумаг и содействии использованию соответствующих рыночных инструментов.
В конце своего выступления Ибрагим Алишов выступил с речью о позитивных изменениях на финансовых рынках страны в результате мер, принятых для развития ненефтяного сектора, шагов, предпринятых для повышения эффективности доступа МСП к финансовым ресурсам и кредитам в рамках «Стратегической дорожной карты по развитию финансовых услуг в Азербайджанской Республике». а также различные меры стимулирования для стимулирования финансирования МСП. Академик отметил, что Указ «О дополнительных мерах по решению проблемных проблем физических лиц в Азербайджанской Республике», подписанный главой государства 28 февраля 2019 года, обеспечит ликвидность банков за счет дешевых финансовых ресурсов, что, в свою очередь, обеспечит новое оживление в экономике, предоставив предпринимателям доступ к дешевым финансовым ресурсам.
Президент Ассоциации банков Азербайджана З.Нуриев подчеркнул важность намеренного протокола и сказал, что будет сформирована новая платформа для обсуждения вопросов развития финансового доступа к малому и среднему бизнесу, которая позволит правительству и кредитным организациям использовать существующие механизмы, предоставляющие финансовую поддержку МСП. международный опыт и потребности предпринимателей. Таким образом, изучение финансовых потребностей малого и среднего бизнеса будет осуществляться более согласованным образом для поддержки предпринимательской деятельности в приоритетных областях и их обучения.