Əsas səhifəHaqqımızdaXəbərlərKreditlərİstiqrazlarFiliallarHesabatlarƏlaqə
Aprelin 17-də Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası (MBNP), Kiçik və Orta Biznesin İnkişafı Agentliyi (KOBİA) və Azərbaycan Banklar Assosiasiyası (ABA) arasında niyyət protokolu imzalanıb. Protokolu MBNP-nin idarə heyəti sədrinin vəzifəsini icra edən İbrahim Alışov, KOBİA-nın idarə heyətinin sədri Orxan Məmmədov və ABA-nın prezidenti Zakir Nuriyev imzalayıblar.
Kiçik və orta biznes (KOB) subyektlərinin maliyyə resurslarına çıxışlarının genişləndirilməsi, onların maliyyə savadlılığının artırılması məqsədilə KOBİA, MBNP və ABA birgə əməkdaşlıq edəcək. Sənədə əsasən Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası, KOBİA və ABA KOB-ların maliyyələşdirilməsi üçün dövlət maliyyə dəstəyi və özəl maliyyə-kredit təşkilatlarında tətbiq edilən mövcud mexanizmlərin effektivliyinin müzakirə edilməsi üçün birgə konsultativ platforma yaradacaq, KOB-ların maliyyələşdirilməsində beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan innovativ və alternativ maliyyələşdirmə mexanizmlərinin tətbiqi imkanlarını araşdıracaq, KOB-ların qiymətli kağızlar bazarına çıxışının və müvafiq bazar alətlərindən istifadəsinin təşviqi istiqamətlərində birgə əməkdaşlıq edəcəklər.
İbrahim Alışov çıxışında son dövrlərdə qeyri-neft sektorunun təşviq edilməsi istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər nəticəsində ölkənin maliyyə bazarlarında nəzərəçarpan müsbət dəyişikliklər, "Azərbaycan Respublikasında maliyyə xidmətlərinin inkişafına dair Strateji Yol Xəritəsi" çərçivəsində KOB-ların maliyyə resurslarına və kreditlərə çıxışında səmərəliliyin artırılması istiqamətində atılmış addımlar və ölkənin müxtəlif regionları üzrə kreditləşmə səviyyəsi, həmçinin KOB-ların maliyyələşməsinin daha da stimullaşdırılması üzrə reallaşdırılan müxtəlif təşviqedici tədbirlər barədə məlumat verib. İ.Alışov bildirib ki, ölkə başçısı tərəfindən 2019-cu il fevralın 28-də imzalanmış "Azərbaycan Respublikasında fiziki şəxslərin problemli kreditlərinin həlli ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" Fərman ucuz maliyyə vəsaitləri hesabına bankların likvidliyini təmin edəcək ki, bu da öz növbəsində kiçik və orta sahibkarlıq subyektlərinin ucuz maliyyə resurslarına çıxışını təmin etməklə iqtisadiyyatda yeni canlanmaya səbəb olacaq.
Azərbaycan Banklar Assosiasiyasının prezidenti Z.Nuriyev niyyət protokolunun əhəmiyyətini vurğulayaraq bildirib ki, kiçik və orta biznesin maliyyə əlçatanlığının inkişafı məsələlərinin müzakirə ediləcəyi yeni bir platforma formalaşdırılacaq ki, bu, həm dövlət, həm də kredit təşkilatları tərəfindən KOB-lara maliyyə dəstəyinin göstərilməsini təmin edən mövcud mexanizmlərin beynəlxalq təcrübəyə və sahibkarların ehtiyaclarına uyğun olaraq təkmilləşdirilməsinə imkan yaradacaq. Beləliklə, kiçik və orta biznes subyektlərinin maliyyə ehtiyaclarının öyrənilməsi, prioritet sahələrdə biznes fəaliyyətinin dəstəklənməsi və onların maarifləndirilməsi istiqamətində işlər daha da əlaqələndirilmiş formada həyata keçiriləcək.

17.04.2019. FIMSA ARMSB and ABA will work closely together!
A letter of intent was signed between the Chamber of Control of Financial Markets (PCFM), the Small and Medium Business Development Agency (ARMSB) and the Association of Banks of Azerbaijan (ABA) on April 17. The protocol was signed by Ibragim Alishov, Chairman of the Board of the National Scientific-Research Port of Orlov, Orkhan Mammadov, Chairman of the Board of SMEA and Zakir Nuriev, President of the ABA.
SMEA, MBNP and ABA will cooperate to increase access to financial resources for small and medium-sized enterprises (SMEs) and increase their financial literacy. According to the document, the Chamber of Control over Financial Markets, ARMSB and ABA will create a joint advisory platform to discuss the effectiveness of state financial support for financing SMEs and the effectiveness of existing mechanisms in private financial and credit organizations, introducing innovative and alternative financing mechanisms based on international experience in financing SMEs. explore opportunities for SMEs to collaborate in promoting access to the securities market and promoting the use of appropriate market-based tools.
At the end of his speech, Ibrahim Alishov spoke about the positive changes in the country's financial markets as a result of measures taken to develop the non-oil sector, steps taken to improve the efficiency of SME access to financial resources and loans in the framework of the “Strategic Roadmap for the Development of Financial Services in Azerbaijan Republic ". and various incentive measures to stimulate SME financing. The academician noted that the Decree “On Additional Measures to Resolve the Problem Problems of Individuals in the Republic of Azerbaijan”, signed by the head of state on February 28, 2019, will ensure the liquidity of banks through cheap financial resources, which, in turn, will provide a new revival in the economy, providing entrepreneurs access to cheap financial resources.
President of the Association of Banks of Azerbaijan Z.Nuriyev stressed the importance of a deliberate protocol and said that a new platform will be formed to discuss the development of financial access to small and medium-sized businesses, which will allow the government and credit organizations to use existing mechanisms that provide financial support to SMEs. international experience and needs of entrepreneurs. Thus, the study of the financial needs of small and medium-sized businesses will be carried out in a more consistent manner to support business activities in priority areas and their training.